poniedziałek, 17 października 2016

sudoku z naturą

Bez cierpliwości i umiejętności logicznego myślenia rozwiązanie tej łamigłówki nie jest możliwe. 
Warto ćwiczyć te umiejętności od najmłodszych lat. Korzystamy więc z dobrodziejstw natury i gramy, gdzie się da :). W oryginalnej wersji sudoku należy wypełnić diagram 9x9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3x3 znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.

Celem naszej wersji sudoku jest ułożyć rekwizyty w ten sposób, by nie powtarzały się ani w pionie, ani w poziomie.
Najlepsze w tej grze jest to, że możemy grać w nią wszędzie. Nie musimy nosić przy sobie tych typowych dla sudoku zeszycików z krateczkami i ołówka. Wystarczą tasiemki, patyki czy sznurówki z butów - układamy z nich coś w rodzaju siatki. Jakiej ona będzie wielkości, zależy od stopnia zaawansowania/wieku gracza. Warunek: zarówno w długości, jak i w szerokości, musi mieć tyle samo pól, np. 4x4. Do sudoku takich rozmiarów potrzebujemy 4 rekwizyty, każdy w 4 egzemplarzach. Do sudoku 7x7 potrzebujemy 7 rekwizytów, każdy po 7 sztuk.


A w doborze rekwizytów nie ogranicza nas nic. Jeśli jesteśmy w drodze, możemy wykorzystać to, co znajdziemy dookoła. W domu możemy zróżnicować materiały i wykorzystać, np. łyżeczki do herbaty, guziki, skarpety, książki, klocki, koraliki itd.


Kto chce mieć sudoku na wyższym poziomie, może wyszukać w internecie gotowe formularze do wypełniania, cyfry zastąpić rekwizytami i spróbować uzupełnić :).
Powodzenia!

Pozdrawiamy,
Małgosia&Florian z Ekipą


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz