środa, 11 stycznia 2017

Wimmelbuch - czarodziejska książka obrazkowa

Znacie te książki? Chyba nie ma dla nich jednoznacznego sformułowania w języku polskim. W niektórych publikacjach dodaje się w podtytule zwrot „1001 drobiazgów” bądź „książka obrazkowa”.

ilustracja z kieszonkowego wydania książki o Bożym Narodzeniu autorstwa Joachim Krause
To nie jest wpis sponsorowany - nie podajemy więc żadnych tytułów, a jedynie opisujemy pewien rodzaj książki, która należy do naszych ulubionych.

Są to książki do oglądania, szukania, odkrywania i opowiadania. Na ogół nie zawierają żadnego tekstu, a pomimo to „czyta się” je bardzo długo. Niezwykle szczegółowe ilustracje szczelnie zapełniają calutkie strony. Zachęcają one dzieci w wieku przedszkolnym do opowiadania, rozwijają zmysł obserwacji i zasób słownictwa. Aż roi się (od niem. wimmeln) w nich od ciekawych, śmiesznych i wymyślnych obrazków i historyjek; od ludzi, zwierząt i mnóstwa różnych szczegółów. Skupiają w ten sposób uwagę nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

I jak tu nie nazwać ich czarodziejskimi ;)?


ilustracja z kieszonkowego wydania książki o porach roku autorstwa Ali Mitgutsch

Za wzór dla dzisiejszych książek wimmelowskich służą obrazy średniowiecznych malarzy (Pieter Bruegel starszy i Hieronymus Bosch), którzy malowali wimmelowskie sceny z życia, często także na tematy religijne (przykład: Spis ludności w Betlejem).

Co ciekawe: te książki rosną wraz z dziećmi - zależnie od wieku dziecko odkrywa coraz to nowe detale.


Najczęściej występują w wielkich formatach - takie wypożyczamy w bibliotece. Jesteśmy natomiast szczęśliwymi posiadaczami kilku publikacji kieszonkowych (wym. ca 10 x 12 cm), które trzymamy na specjalne okazje (wizyty u lekarzy, podróże czy dłuższe uroczystości w kościele ;)).

ilustracja z kieszonkowego wydania książki o przedszkolu wydawnictwa Loewe

Oto znani nam autorzy książek wimmelowskich dostępnych także na polskim rynku: Ali Mitgutsch, Rotraut Susanne Berner, Guido Wandrey, Ralf Butschkow, Stephan Lomp, Anne Suess.

Natknęliśmy się także na polskich autorów książek a la wimmelowskich (z serii "Opowiem ci, mamo"). Od tych, które dobrze znamy, różnią się tym, że traktują o zwierzętach lub pojazdach i zawierają krótkie wierszowane teksty.

Mamy nadzieję, że udało nam się kogoś z Was zachęcić do poszukania owych fantastycznych książek :). Będzie nam niezmiernie miło, jeśli zechcecie podzielić nasz entuzjazm ;).

Pozdrawiamy,
Małgosia&Florian z Ekipą

ilustracja z kieszonkowego wydania książki o życiu w mieście autorstwa Ali Mitgutsch

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz